ROK PO KROKU

W naszym gabinecie leczenie kanałowe wykonujemy według następujących procedur:

Wizyta kwalifikująca – bezpłatna:

 1. Kwalifikacja zęba do zabiegu leczenia kanałowego. Wykonujemymałe zdjęcie rtg oraz analizujemy stan zęba badaniem wewnątrzustnym. Istotne jest, aby upewnić się, czy ząb nadaje się do ratowania i czy będzie mógł być skutecznie odbudowany i wykorzystany po przeprowadzonym leczeniu kanałowym.
 2. Przedstawienie planu leczenia z kosztorysem. Do tego momentu pacjent nie ponosi żadnych kosztów, ma możliwość zastanowienia się i zadawania pytań. Jeśli dojdziemy do porozumienia, to ustalany jest termin wizyty na właściwe leczenie kanałowe.

Wizyta zabiegowa:

 1. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent zabezpieczany jest przed działaniem barwiącym środków stosowanych do płukania kanałów (folia ochronna na odzież, okulary ochronne)
 2. Zawsze zalecane jest znieczulenie. Sam ząb może być martwy i niewrażliwy, jednak podczas zabiegu dolegliwości mogą pochodzić z dziąsła i ozębnej, które są mocno unerwione.
 3. Jeżeli ząb ma próchnicę to należy ją usunąć, a nieszczelne wypełnienia wymienić na nowe. Dopiero w tak przygotowanym zębie możemy przystąpić do leczenia kanałowego.
 4. Zakładany jest koferdam. Jest to guma izolująca leczonego zęba od śliny i środowiska jamy ustnej. Stosuje się ją aby wykluczyć ryzyko kontaktu ze śluzówkami jamy ustnej lub połykania przez pacjenta drażniących substancji stosowanych podczas zabiegu. Z drugiej strony system kanałowy zęba w koferdamie zabezpieczony jest przed zakażaniem bakteriami obecnymi w ślinie.
 5. Teraz możemy zaczynać. Procedury lecznicze w uproszczeniu obejmują:
  • wytworzenie dostępu do kanałów,
  • odnalezienie wszystkich wejść kanałowych,
  • udrożnienie znalezionych kanałów na całą ich długość
  • poszerzenie i opracowanie chemiczno - mechaniczne celem skutecznej dezynfekcji
  • szczelne wypełnienie kanałów
  • ewentualnie zacementowanie wkładu koronowo-korzeniowego z włókna szklanego jeśli było zaplanowane
  • zamknięcie dostępu do kanałów płynnym materiałem kompozytowym znacznikowym
  • rekonstrukcja korony zęba według ustalonego planu